DGU har udtaget de nye landsholdstrupper

DGU_Landsholdstrupper_Efterår_2015
Trupperne til den kommende sæson 2015/16 er netop udtaget. Udvælgelsen er baseret på baggrund af en status for præstationer i sæsonen og efter en gennemført try-out i september, hvor alle spillere har kunnet teste deres form.
Dansk Golf Union’s eliteudvikling består af følgende primære trupper:
•  ProTeam (Professionelle tour spillere)
•  A-landshold (Herre- og dameamatører, inkl. udvalgte juniorer)
•  Juniorlandshold (Drenge og piger, pt. årgang 1998-2000)
Derudover er der følgende sekundære trupper:
•  A-observation (Herre og damer, pt. årgang 1993-1997)
•  Udviklingstrup (Drenge og piger, pt. årgang 1999-2002)
– Udtagelse og flytning mellem trupper kan ske hele året, men det er normal praksis, at vi foretager en større omrokering af spillerne her i oktober forud for vintersæsonens aktiviteter. Det mest interessante i år er, at der er foretaget en ganske pæn udvidelse af de primære trupper med i alt ni spillere, idet både A-landsholdet og Juniorlandsholdet nu består af 15 spillere. Christoffer Bring, John Axelsen, Puk Lyng Thomsen og Cecilie Bofill kunne egentlig være fortsat på Juniorlandsholdet, men da alle befinder sig i top 300 på World Amateur Golf Ranking, har vi valgt at placere dem i A-trupperne og derved give plads til flere juniorer på Juniorlandsholdet, fortæller Claus Mølholm, eliteansvarlig i Dansk Golf Union.
I alt er der udtaget 88 spillere, hvoraf de fleste er gengangere. Oversigt over samtlige spillere i de respektive trupper kan ses her.
— oOo —
Trupperne er også indsat nedenfor:
A-trup herrer

  • Alexander George Frances, Møn
  • Christoffer Adam Bring, Næstved
  • Emil Søgaard, Ikast Golf Klub
  • John Paul Pultz Pinnerup Axelsen, Sorø
  • Marcus Helligkilde, Smørum
  • Morten Toft Hansen, Hillerød
  • Peter Launer Bæk, Odense Eventyr Golf
  • Sixten Stemann Jensen, Hjortespring Golfklub
  • Thomas Sørensen, Hjørring

 
A-trup damer

  • Cecilie Bofill, Silkeborg
  • Caroline Nistrup, Smørum Golfklub
  • Malene Krølbøll Hansen, Hedeland Golfklub
  • Marie Lund-Hansen, Sønderjyllands Golfklub
  • Puk Lyng Thomsen, Frederikshavn
  • Stephanie Berthelsen, Vejle

 
Juniortrup drenge

  • Frederik Hedmark, Kolding Golf Club
  • Frederik Koersgaard Sejr, Mollerup
  • Gustav Frimodt, Odense Eventyr
  • Marcus Garfield Hansen, Fredensborg
  • Jonathan Gøth-Rasmussen, Helsingør Golf Club
  • Rasmus Neergaard-Petersen, Furesø
  • Victor Bjørløv, Sønderjylland

 
Juniortrup piger

  • Cecilie Finne-Ipsen, Hjortespring Golfklub
  • Cecilie Brøgger S. Nielsen, Furesø
  • Eva Maria Fabrius-Bjerre, Københavns Golf Klub
  • Line Toft Hansen, Hillerød Golfklub
  • Marie Louise Tommerup, Smørum
  • Mathilde Bang Fredensborg, Golfklubben Hedeland
  • Sofie Kibsgaard Nielsen, Morsø Golfklub
  • Stephanie Amalie Astrup, Horsens Golfklub

 
Proteam herrer

  • Christian Gløët, Mølleåens Golf klub
  • Joachim B. Hansen, Hillerød Golf Klub
  • Kasper Estrup, Aalborg Golfklub
  • Lucas Justra Bjerregaard, Lübker Golf Klub
  • Lasse Jensen, Asserbo Golf Club
  • Mads Søgaard, Ikast Golf klub
  • Martin Leth Simonsen, Aalborg Golf Klub
  • Morten Ørum Madsen, Silkeborg Ry Golfklub
  • Nicolai Kristensen, Holstebro Golfklub
  • Niklas Nørgaard Møller, Kokkedal Golfklub
  • Sebastian Cappelen, Odense Eventyr Golf

 
Proteam damer

  • Daisy Nielsen, Frederikshavn Golf Klub
  • Emily Kristine Pedersen, Smørum Golfklub
  • Malene Jørgensen, Odense Eventyr Golf
  • Nanna Koerstz Madsen, Smørum Golfklub
  • Nicole Broch Larsen, Hillerød Golf Klub
  • Line Vedel Hansen, Kolding Golfklub
  • Therese Kølbæk, Søllerød Golfklub

 
Udviklingstrup drenge

  • Alexander Birk Topgaard, Nivå
  • Anders Emil Ejlersen, Viborg Golfklub
  • Andreas Skov Olesen, Sydsjælland
  • Carl Emil Lindsøe Nielsen, Helsingør Golf Club
  • Frederik Birkelund, Sydsjælland Golfklub
  • Frederik Kjettrup, Aabybro
  • Jacob Worm Agerschou, Stensballegaard
  • Jamie Tofte Nielsen, Søllerød
  • Jacob Skov Olesen, Sydsjælland
  • Jonas Lykke Sørensen, Esbjerg
  • Kristoffer Max, Søllerød Golfklub
  • Mads Hällberg Langkilde, Søllerød Golfklub
  • Mads Røddik, Mollerup
  • Mikkel Schmitt, Randers
  • Nicolai Højgaard, Gyttegår Golf Klub
  • Oliver Hundebøll Jørgensen, Silkeborg Ry Golfklub
  • Rasmus Bofill, Silkeborg Ry Golfklub
  • Peter Baagøe Rasmussen, Sønderjyllands Golfklub
  • Rasmus Højgaard, Gyttegård Golf Klub

 
Udviklingstrup piger

  • Anna Høybye Schmidt, Helsingør Golf Club
  • Alberte Hallberg Thuesen, Mølleåen
  • Fie Kjærgaard Olsen, Hillerød Golf Klub
  • Josefine Hende, Søllerød Golfklub
  • Kamilla Bang, Horsens Golfklub
  • Karen Svanholm Fredgaard, Asserbo Golf Club
  • Nikoline Brenøe-Mouritzen, Smørum
  • Natacha Høst Husted,Skovbo
  • Sofie Funck Oddermose, Møn Golfklub
  • Sophia Giverny Reich Carlsen, Helsingør Golf Club
  • Smilla Tarning Sønderby, Horsens

 
Observationstrup herrer

  • Christian Dahl, Skive
  • Frederik Andersen, Odense Eventyr
  • Oskar Nellemann Ambrosius, Ikast Golf Klub
  • Oliver Kjærsgaard Jespersen, Århus Golf Club
  • Victor Henum, Helsingør
  • Zacharias Agerbak, Smørum

 
Observationstrup damer

  • Julie Carlslund Kristensen, Aalborg Golf Klub
  • Louise Markvardsen, Smørum
  • Louise Staalbo, Korsør Golf Klub
  • Rikke Svejgaard Nielsen, Esbjerg