Jeff Winther fører Czech Masters efter anden runde

JeffWinther_almaty14-278250Dannebror vejrer flot i toppen af leaderboardet ved denne uges D+D REAL Czech Masters på Europatouren. Efter endnu en flot runde fredag strøg danskeren op på førstepladsen i -10. En plads som han dog må dele med belgiske Thomas Pieters.
De to har opbygget en føring på hele fire slag ned til de nærmeste forfølgere. Hele seks spillere deler tredjepladsen i -6. Herunder engelske Mathew Fitzpatrick, der kæmper for at holde fast i det yderste mandat på Ryder Cup holdet.
Jeff Winther åbnede sin anden runde med fire birdies på de første fem huller, og da han fulgte op med en eagle og en birdie på 10. og 12. hul, så lå han alene i front for turneringen. En bogey på næstsidste hul betyder dog, at han må dele føringen med Thomas Pieters.
— Læs også: Made in Denmark deltager fører på PGA Touren
Yderligere tre danskere fik tilkæmpet sig en plads blandt finalefeltets 84 deltagere, omend ingen af dem for alvor blander sig i toppen.
Lasse Jensen er delt nummer 51 efter sin anden runde i træk i PAR. Joachim B. Hansen er i +1 på en delt 63. plads efter en flot runde fredag, hvor Joachim fik taget revanche for sin 77’er (+5) fra første runde.
Også Anders Hansen klemte sig med videre på den delte 63. plads, der blev sidste mandat for weekenddeltagelse, da han med en 71’er (-1) også kom til +1 samlet. Det krævede dog en flot birdie på allersidste hul, før den rutinerede dansker kunne booke sin videre færd i turneringen.
Fredag blev endestationen for feltets øvrige tre danskere. Lucas Bjerregaard (+2), Mads Søgaard (+3) og Thomas Bjørn (+10) kan alle rejse hjem og forberede sig til næste uges Made in Denmark.
D+D REAL Czech Masters, leaderboard