Kjeldsen fastholder flot placering på PGA Touren

Søren KjeldsenSøren Kjeldsen er stadig i top-25 efter endnu en flot runde ved Travelers Championship, og ser mere og mere komfortabel ud på den tour hvor han næste år skal træde sine golfsko.
Efter en runde i -1 med to birdies og en enkelt bogey holdt Kjeldsen fast i sin delte 24. plads inden weekendens runder på TPC River Highlands.
Kjeldsen deler placeringen på -3 med blandt andre Webb Simpson og Bubba Watson, og der er ikke mere end fire slag op til de førende med 36 huller tilbage at spille. Hele 42 spillere ligger indenfor fire slag af føringen på det tætte leaderboard.
— Læs også: Klassefelt til Made in Denmark
I front for turneringen ligger en kvartet af spillere på -7. Sydafrikanske Tyrone Van Aswegen, australske Marc Leishman og de to amerikanere Daniel Berger og Russel Henly fører feltet an inden lørdagens tredje runde, der er er rykket frem grundet risiko for tordenbyger i området.
Det betyder at spillerne går ud i trebolde og fra både 1. og 10. tee.
C More Golf sender direkte fra lørdagens tredje runde. Sendetiderne kan ses på vores TV-side.
Travelers Championship, leaderboard