
I sidste uge skrev Justin Thomas sig ind i historiebøgerne, da han blev den yngste nogensinde til at gå en 59’er på PGA Touren. Han kom flyvende fra start og var 9 under par efter 13 huller. De fleste troede dog, at han gik glip af muligheden, da han efterfølgende lavede 4 par i træk. Men Justin Thomas sluttede af med manér og lavede en eagle på sidste hul.
Flere spillere var i sidste uge tæt på at bryde de gyldne 60 slag på Waialae Country Club. Kevin Kisner gik en 60’er og både Zach Johnson og Chez Reavie gik en 61’er. Det skal lige tilføjes, at Waialae Country Club spilles som en Par 70, og at vejrbetingelserne var gode. Men skal det til at være en selvfølge, at godt vejr skal få spillerne til at true det magiske tal 60?
Al Geiberger var den første til at gå en 59’er på PGA Touren tilbage i 1977. Da vi nåede 2010, var der kun 3 spillere, der havde formået det samme. Men siden 2010 har 5 spillere gået en runde under 60 slag, og Jim Furyk gik som den bedste nogensinde en 58’er sidste år.
Der er ingen tvivl om, at golfsporten har ændret sig markant, og at denne udvikling har gjort det mere sandsynligt at gå lave runder. Teknologien har ændret golfsporten markant. Boldene flyver længere, mere præcist og bliver tilpasset spillerne, og det samme gør hvert enkelt jern og hver enkel kølle i spillerens bag.
Samtidig har de fleste golfspillere fulgt i Tiger Woods fodspor og er blevet atleter. Flertallet af spillerne på diverse tours ser anderledes ud i dag, end de gjorde for 20-30 år siden. Spillerne er i dag tilknyttet både fysiske trænere og diætister. Det vil sige, at golfspillerne i dag er forberedt optimalt både fysisk og teknologisk.
Mon vi ser nogle matche Jim Furyk’s 58’er igen snart, eller er der en mulig 57’er i vente?

”Jeg tror, at der er nogle der vil gå en 58’er i år,” sagde Chez Reavie i sidste uge efter sin 61’er.
”De unge spillere er så gode i dag, og spiller helt uden frygt. Det er forfriskende, og det gør mig bedre. Teknologien er der absolut til, at man kan gå en 56’er eller 57’er. Det er mere mentalt, at det er svært. Da jeg gik de første 9 huller i 28, tænkte jeg ikke på 59. Jeg tænkte på at gå en 57’er.”
Imens de unge spillere bliver ved med at jagte 46-årige Jim Furyk’s rekord, kan vi glæde os over det uforudsigelige i golfverdenen. Den ene uge kan turneringer vindes i -22, og den næste uge i -8.





















