Piercy vandt den lille PGA Tour turnering

ScottPiercy_oakville13-252508Der var tæt i toppen af PGA Tour turneringen Barbasol Championship efter 3. runde, men Scott Piercy vandt en ret sikker sejr.
Scott Piercy delte førstepladsen i -13 med Ricky Barnes, og Piercy stak lidt af fire birdies på de første 6 huller, så han førte med tre slag, og inden bag-ni førte han med fire slag.
Flere af konkurrenterne nærmede sig, men med fire birdies og en bogey på de sidste 6 huller, så vandt Piercy i -19 foran Will Wilcox i -16, mens amatøren Robby Shelton delte 3. pladsen i -14 med Whee Kim og Ricky Barnes.
Andrew Loupe, Boo Weekley, Austin Cook og Mark Hensby delte 6. pladsen i -13.
Tre PGA Tour sejre men største sejr kom i Las Vegas
36-årige Scott Piercy har tidligere vundet Reno-Tahoe Open 2011 og RBC Canadian Open 2012.
I 2007, hvilket var før han kom på Nationwide Tour i 2008 og derefter PGA Tour i 2009, vandt han sin hidtil største førstepræmie, da han vandt Ultimate Game at Wynn Las Vegas. Her var præmiechecken på hele $ 2 mio. i tv-turneringen, hvor der kun var en præmie til vinderen!
‘Kun’ kr. 4,3 mio. i førstepræmie
Barbasol Championship spilles sideløbende med The Open, så det var en mindre turnering.
Mindre i denne sammenhæng er dog en præmiesum på $ 3,5 mio. hvoraf vinderen fik $ 630.000 svarende til kr. 4,3 mio., og 300 FedExCup point mod normalt 500 point.
Barbasol Championship, resultat