Sergio Garcia er kendt for at have et til tider iltert, spansk temperament, og derfor også et yderst anstrengt forhold til pressen fra tid til anden. Der er dog ét medlem af pressen, han har det nogenlunde med – endda mere end nogenlunde.
I hvert fald annoncerede Garcia på Twitter fredag, at han i 2017 skal giftes med den tidligere GolfChannel-reporter Angela Akins, der selv var en habil golfspiller i sin college-tid.
Garcia har tidligere haft forhold til yderst profilerede kvinder inklusive verdens bedste tennisspiller på daværende tidspunkt, Martina Hingis, og Greg Normans datter Morgan Leigh. Men nu ser det altså ud til, at den 37-årige spanier, der har vundet ni gange på PGA Touren og 11 gange på Europatouren, har tænkt sig, at slå sig ned for alvor.
Some very exciting news for us! We are getting married this year! Thrilled to see what the future bring us! @TheAngelaAkins pic.twitter.com/l6gUIJkdA6
— Sergio Garcia (@TheSergioGarcia) January 7, 2017





















