Garcia bekymret for Jiménez

rydercup14-278379Sergio Garcia har én bekymring, når det gælder Miguel Angel Jiménez’ mulighed for at blive Ryder Cup kaptajn; han er ikke god nok til at tale engelsk.
– Der er gode muligheder for, at det bliver enten Miguel Angel Jiménez eller Darren Clarke. Jeg synes, at Miguel fortjener det. Han har gjort så meget mere end mange andre, men det er svært. At være Ryder Cup kaptajn handler ikke kun om at komme der ugen før, og sammensætte holdet. Det er nervepirrende, og når engelsk ikke er modersmålet, så kan man blive fanget på pressemøder, hvor der kommer mange spørgsmål fra højre og venstre, sagde Sergio Garcia på et pressemøde op til Turkish Airlines Open og fortsatte:
– Hvis jeg bliver Ryder Cup kaptajn, så ved jeg, at det vil skræmme mig lidt. Mit engelsk er okay, men når det ikke er ens primære sprog så kan man sige noget, der betyder én ting på spansk og noget helt andet på engelsk.
Westwood: – Europa Touren er heldige
Lee Westwood er enig med Garcia i, at valget formentlig står mellem Jiménez og Clarke:
– Europa Touren er heldige med, at der er så mange gode kandidater med tidligere spillere, som har erfaring fra forskellige kaptajner. Darren er favorit for mig. Han har været god i Ryder Cup, og har et godt navn i USA. Ikke dermed sagt, at Miguel ikke har det, men Darren har vundet WGC derovre og spillet en del på PGA Tour, hvor han har været medlem, sagde Lee Westwood og fortsatte:
– Jeg bakkede op om Darren sidste gang, og Paul McGinley fik jobbet. Jeg tog fejl, for Paul var en fantastisk kaptajn. Jeg så gerne, at Darren fik jobbet næste gang, og så kunne sidde med Paul og lade ham komme med et par idéer, og bygge videre på det momentum der er skabt.
Sådan vælges den kommende kaptajn
Den kommende europæiske Ryder Cup kaptajn vælges af et panelbestående af de tre seneste europæiske Ryder Cup kaptajner – Paul McGinley, José María Olazábal og Colin Montgomerie – samt Europa Tour direktøren George O’Grady og David Howell som repræsentant for European Tournament Commitee.
Colin Montgomerie, der skal være med til at udpege den næste kaptajn, har tidligere nævnt fem favoritter til jobbet heriblandt Thomas Bjørn.