Miljøstyrelsen har mandag offentliggjort, at der ikke er fundet et eneste ulovligt sprøjtemiddel i danske golfklubber. Endvidere blev det offentliggjort, at der er lagt op til en fortsættelse af reglerne om anvendelse af plantebeskyttelsesmidler på golfbaner.
Det skaber først og fremmest stor glæde, at der nu er kommet helt styr på sprøjtemidlerne i golfbranchen, men der er også en bekymring for at flere golfklubber i fremtiden kan blive udfordret ved at skulle overholde de nye belastningstal, er konklusionen fra Dansk Golf Union.
Alle de danske golfklubber har for første gang skulle indberette deres belastningstal fra det foregående kalenderår til Miljøstyrelsen, og det viser, at 85 % af klubberne kunne overholde belastningsloftet og at de resterende 15 % bryder belastningsloftet. Foruden en tilpasning i belastningslofterne lægges der nu op til at styrke de danske greenkeepers kompetencer og uddannelsesniveau, så de i højere grad er klædt på til at kunne implementere de nye krav.
– Vi er helt enige med Miljøstyrelsen om formålet med bekendtgørelsen, men som de historiske tal også viser, så er der golfklubber,der vil have vanskeligt ved at imødekomme kravene, da de ikke i tilstrækkelig grad tager hensyn til de meget forskelligartede forhold, som golfklubberne har. Vi har siden indførelsen af reglerne gjort opmærksom på den manglende hensyntagen til de forskellige forhold på golfbanerne, og de reviderede regler tager desværre stadig kun hensyn til arealernes størrelse, og ikke til individuelle forhold, som eksempelvis konstruktion, jordbund, ukrudtstryk, insektangreb mm. Det er utilfredsstillende for flere af vores klubber, der gør alt, hvad de kan for at begrænse forbruget, og vi håber at dette forhold bliver taget i betragtning i høringsperioden, fortæller Jim Staffensen, formand i Dansk Golf Union.
Kemikalieinspektionen har også i år været på kontrolbesøg i de danske klubber, og alle de besøgte klubber havde styr på både opbevaring og anvendelse af pesticiderne. Der har været kontrol de seneste 5 år, og antallet af overtrædelser har i løbet af årene været konstant faldende og lander nu på nul.
– Det er først og fremmest meget glædeligt, at der nu er kommet fuldstændig styr på pesticiderne. Det viser, at indsatsen har virket med ekstra fokus fra vores konsulenter og ikke mindst fra greenkeeperne ude i golfklubberne. Vi må dog ikke hvile på laurbærerne, så vi skal fortsætte med at rådgive og oplyse vores medlemmer. Vi glæder os derfor til at vi i samarbejde med bl.a. Greenkeeperforeningen og Miljøstyrelsen allerede nu kan tilbyde greenkeeperne et stærkt efteruddannelseskursus fra starten af det nye år, så golfbranchen kan imødekomme fremtidens miljøkrav slutter Jim Staffensen, formand i Dansk Golf Union.



















