I denne uge spilles den tredje og fjerde af de otte First Stage turneringer på Europa Tourens tourskole.
I sidste uge gik Benjamin Henry Poke, Peter Vejgaard, Mark F Haastrup og Daniel Løkke videre til Second Stage, og de resterende fire First Stage turneringer spilles med to om ugen de kommende tre uger.
De bedste fra First Stage går videre til Second Stage på fire baner i Spanien fra den 6. – 9. november, inden Final Qualifying Stage på PGA Catalunya Resort i Spanien fra den 14. – 19. november er afgørende for, om man spiller sig til et Europa Tour eller Challenge Tour kort. Top-25 og lige i Final Stage får et Europa Tour kort.
I denne uge er der fem danske deltagere på Ebreichsdorf i ØStrig, mens der ikke er danskere på Collingtree Park i England.
Der spilles fire runder med cut efter tre runder, hvorefter alle indenfor syv slag af den sidste adgangsgivende plads klarer cuttet til fredagens finalerunde.
Estrup ligger til videre avancement
Top-21 og lige på Ebreichsdorf går videre til Second Stage, og efter første runde er Kasper Estrup er eneste dansker i top-21.
Kasper Estrup er nr. 17 i -2, Martin Amtkjær nr. 37 i par, Nicolai Tinning og Simon Willer er nr. 58 i +2, mens Patrick Rasmussen er nr. 83 i +6.
Svenske Oscar Lengden fører i -6 foran otte spillere i -4 heriblandt kineseren Mu Hu, thailandske An Suradit, tjekkiske Jan Cafourek og amerikanske Dodge Kemmer, så det er meget internationalt i toppen.
ET Q-School Stage 1 – Ebreichsdorf, leaderboard
Der er som nævnt ingen danske deltagere på Collingtree Park i England, hvor stillingen kan ses på linket nedenfor. Kraftig regn forsinkede første runde, som endnu ikke er færdigspillet.
ET Q-School Stage 1 – Collingtree Park, leaderboard



















