
Prisen for at være medlem i den prestigefyldte engelske golfklub Wentworth stiger. Rigtig meget endda.
Som reglerne er i dag, så betaler nye medlemmer £23.000 (skal ganges med 10 for at få prisen i danske kroner, altså ca. 230.000 kr.) i indskud og derefter £8.000 om året for medlemsskabet.
Klubben er dog for nyligt blevet købt af kinesiske Reignwood Investment Group, og de har planer om, at sætte prisen væsentligt i vejret.
Den årlige pris i klubben, som hvert år afholder BMW PGA Championship, stiger til det dobbelte – £16.000 om året, imens et nyt indskudslån på intet mindre end £100.000 for nuværende medlemmer og £125.000 for nye medlemmer vil blive opkrævet.
— Læs også: Europatour-kort og Ryder Cup i fare for Poulter
De nye takster vil få effekt fra april 2017, og der spekuleres i, at det vil få medlemstallet til at gå fra de nuværende 3.000 til omkring 250, hvilket så vil bane vejen for en masse rige kinesiske golfspillere.
Wentworth har tre mesterskabsbaner, inklusive West Course, der som nævnt har lagt græstæppe til Europatourens flagskibsturnering hvert år siden 1984. Netop West Course skal angiveligt også stå foran en større renovering i forbindelse med det nye ejerskab.



















