Amerikansk føring i Columbia

Web.com touren er i denne uge i Columbia, hvor der spilles Servientrega Championship Preseneted by Efecty på TPC Cartagena. Som skrevet tidligere her på siden, så lykkedes det ikke danske Sebastian Cappelen at klare cuttet efter en samlet score på +11 efter de første 36 huller.
Læs også:- Kjeldsen imponerer i Watsons farvel
WebComTour_bigDagens bedste runde stod amerikanske Andrew Landry for. Landry skød en flot 65’er (-7) hvilket sendte ham hele 45 pladser op gennem feltet til en delt niende plads i -6 – fem slag fra spidsen. Efter de første to runder var det canadiske Brad Fritsch der førte i -8, men han måtte overlade føringen til amerikanske Kevin Tway i løbet af lørdagen, da Tway skød en bogeyfri 66’er (-6) som sendte ham til -11. -11 er nok til at Tway har føringen for sig selv. Amerikaneren er et enkelt slag bedre end Fritsch, som efter en 70’er (-2) er alene på anden pladsen i -10. Argentinske Jorge Fernand-Valdes er den sidste spiller i top 3. Argentineren har tredje pladsen for sig selv i -9 efter en 70’er (-2).
Læs også: – Dobbelt Masters vinder frygter publikum 
Værd at nævne er at de tre spillere alle er uden for top 25 på pengeranglisten inden ugens turnering, men med deres nuværende placeringer er de alle nu indenfor. Det største spring står Fritsch til at tage, da han vil gå fra at være nummer 108 til at være nummer 10, hvis tingene sluttede nu. Top 25 på ranglisten, når sæsonen slutter sikrer sig et kort til næste sæsons PGA tour.
Der venter altså en spændende afslutning i Columbia – en afslutning vi naturligvis vil bringe et referat af i morgen aften.