
Samtlige fem danskere der stiller op ved denne uges Lalla Meryem Cup i Marokko skal spille videre i weekenden.
Malene Jørgensen og Daisy Nielsen flirtede lige lovligt med cutgrænsen efter torsdagens første runde, men under svære betingelser lykkedes det de to at avancere sikkert indenfor.
For Malenes vedkommende skete det via en runde i -1. En forbedring på seks slag fra gårsdagens runde og +4 er sikkert inde i weekenden. Faktisk rækker det lige nu til en delt 50. plads.
— Læs også: Op ad bakke for Therese og Stephanie på Symetra Touren
På en delt 37. plads – et slag bedre end Malene Jørgensen – finder vi Daisy Nielsen, der også gik anden runde i -1 og altså er i +3 samlet.
Emily Kristine Pedersen, der var bedste dansker efter sin første runde i -1 kæmpede med spillet fredag og måtte notere en 75’er (+3) og faldt fra en delt 13. plads til en delt 29. plads.
Nicole Broch Larsen var rundt i par og ligger på en delt 20. plads i +1 samlet, og et slag bedre er Nanna Koerstz Madsen der er i par for de to første runder og på en delt 15. plads.
De to englændere Florentyna Parker og Liz Young fører feltet an. Parker er på førstepladsen i -6 imens Young deler andenpladsen i -4 med franske Isabelle Boineau.
I skrivende stund mangler flere spillere stadig, at færdiggøre deres runde, men det får ikke betydning for de fem danskeres deltagelse i weekenden, omend deres nuværende placeringer kan rykke en smule.
Lalla Meryem Cup, leaderboard



















