Obama, Bjørn og Woods: Alle vil sige et sidste farvel til Arnold Palmer

arnold palmer tiger woodsArnold Palmer var mange ting, men over alt var han et oprigtigt godt menneske, og det afspejles i de tusindvis af hilsner, der strømmer ind fra hele verden i forbindelse med hans død.
Han blev kaldt ‘Kongen’, hvilket han faktisk aldrig rigtigt syntes om. Det var for flamboyant en titel. Men han var en konge. Og som det også fremgår af de mange beskeder, hvoraf du kan læse et udpluk herunder, så vil han altid blive husket.
— Læs også: Golfsporten har mistet sin Konge
Alt inklusive nuværende og tidligere præsidenter samt naturligvis golfstjerner fra hele verden, har udtryk deres sympati, og sendt en sidste hilsen til manden, der ikke ville kaldes konge – og som måske netop derfor fortjener titlen mere end nogen anden.