Rory: – Trofæet trænger til en rengøring

hoylake14-274622Da Rory McIlroy vandt The Open i søndags lovede han, at ville drikke alt muligt ud af det ældste trofæ i golf – og han holdt sit ord, er der noget der tyder på.
Teetime skrev tidligere på ugen om, at sejren blandt andet var blevet fejret med Jägermeister i trofæet, og det var åbenbart ikke det eneste flydende, der kom i det fine stykke sølvtøj.
Festen der strak sig over to dage var åbenbart så hård, at da McIlroy tirsdag mødte op til audiens hos Nordirlands politiske ledere på Stormont Castle, kom han tomhændet.
– Jeg beklager, at jeg ikke har The Claret Jug med mig, men den kommer ikke med overalt. Og faktisk trænger den til en smule rengøring efter sidste aften, lød det grinende fra McIlroy til den fremmødte presse.
Den 25-årige nu tredobbelte majorvinder mødtes også med ministrene efter sin sejr ved US Open i 2011, og ifølge rapporter fra dengang var McIlroy tæt på at ramme en af ministrene med et skævt pitch under en fotosession. Om sigtet var bedre i tirsdags melder historien intet om, men mon ikke den gode McIlroy holdt sig fra de store præcisions-øvelser.
McIlroy tager efter et par officielle besøg i Nordirland til New York i weekenden inden han flyver til Ohio, for at forberede sig til næste uges WGC Bridgestone Invitational.