Daly: – Mig eller Phil som Ryder Cup kaptajn

cromwell14-272262Europa har vundet de sidste tre Ryder Cups i streg, og amerikanerne kæmper en konstant kamp for, at finde den forkromede løsning, der kan sende Samuel Ryders trofæ tilbage på den anden side af Atlanten, hvor de mener det hører til.
I sidste måned annoncerede amerikanerne så, at de ville nedsætte en såkaldt “taskforce”, som skulle finde den helt rigtige kaptajn til jobbet. Den løsning giver farverige John Daly dog ikke meget for.
– Jeg ved ikke hvor de vil hen med en “taskforce”. De skulle bare tage sig sammen og vælge en kaptajn uden større sværdslag, lød det fra John Daly på et pressemøde ved denne uges Turkish Airlines Open.
Og Daly har endda også et par potentielle emner i kikkerten, når det kommer til at finde den næste kaptajn. Han stiller gerne selv op, men erkender dog, at det nok ikke kommer til at ske.
– Jeg ved godt, at jeg nok aldrig bliver kaptajn, men det ville da være sjovt og en kæmpe oplevelse, hvis jeg på en eller anden måde kunne blive involveret. Jeg skulle nok få gutterne til at løsne lidt op, og sørge for, at de ville have det sjovt, lød det fra Daly.
Han havde dog også et par mere seriøse bud – omend det ville være lidt utraditionelt. Daly ser nemlig ingen problemer i, at bruge en spillende kaptajn.
– Phil Mickelson burde være den næste kaptajn, når det går løs på Hazeltine. Phil elsker Ryder Cup og spiller altid godt der. Han ved alt om turneringen, så måske det skulle være ham – ja, eller Tiger Woods. Vi har haft spillende kaptajner med succes før, så hvorfor ikke igen i 2016?, lød det fra Daly.