Jiménez: – Jeg er en smule skuffet

rydercup14-278893_1Han erkender at Darren Clarke har fortjent udnævnelsen som kaptajn, men Miguel Angel Jiménez vil ikke lægge skjul på, at han er en smule skuffet over, at være blevet forbigået.
Onsdag blev nordirske Darren Clarke udnævnt som kaptajn for Ryder Cup holdet, der skal kæmpe på Hazeltine National til september næste år. Det var en enig fem-mands komite, som valgte den 46-årige Clarke.
Selvom det hele tiden var Clarke der var favorit, så var der et mindre felt af outsidere, hvoraf Jiménez var det mest oplagte valg. Derfor var det også med lidt blandede følelser, at den 51-årige spanier modtog beskeden.
– Jeg sendte Darren en besked for at sige tillykke, og fortalte ham, at jeg var sikker på, at han ville gøre det godt. Det er dog en smule skuffende også. Jeg har været så lang tid på touren – det her er mit 27. år. Jeg har spillet på flere Ryder Cup hold og været vicekaptajn et par gange, lød det fra Jiménez, der nu må være den helt store favorit til, at tage over som kaptajn om tre år i Paris.
– Han fortjener at være kaptjan lige så meget som jeg gør. Jeg ville elske at få jobbet en dag, men lige nu er jeg bare glad på Darrens vegne. Han har også gjort meget for touren, sagde den karismatiske spanier.
Jiménez har spillet med i fire Ryder Cups hvoraf Europa vandt de to. Derudover har han været vicekaptajn i 1997, 2012 og 2014 – alle gange med europæisk sejr til følge. Og spanieren har da også store planer om, at være involveret på Hazeltine.
– Ryder Cup er meget vigtig for mig, og jeg ønsker altid, at være involveret på en eller anden måde. Denne gang er den bedste måde, at tage mine køller og fortjene pladsen. Man ved aldrig – måske I ser mig ved den næste Ryder Cup med en bag ved min side, lød det fra den altid humørfyldte Jiménez.