Han har vundet her tre gange før, og har stort set ikke spillet en skidt runde under sine besøg, og nu er tyske Martin Kaymer igen i front for Abu Dhabi HSBC Championship. Efter sin anden 66’er i træk fører han nu med et slag ned til Rafa Cabrera Bello.
Thomas Bjørn, der var rundt i flotte 68 slag torsdag, skruede en smule ned for tempoet på andendagen, men kom dog rundt i -2 og hans samlede total på -6 rækker til en delt 20. plads inden weekendens finalerunder.
Også Thorbjørn Olesen kunne skrive under på en runde i -2, og han ligger dermed på en delt 30. plads et enkelt slag efter sin gode ven Thomas.
Lucas Bjerregaard præsterede 17 fejlfrie huller fredag, og lå pænt med fremme i feltet på -4 samlet. Desværre blev det til en bitter dobbeltbogey på 18. hul, og så gled nordjyden ned til en delt 62. plads i -1 – akkurat på den rigtige side af cutgrænsen.
Det samme kan Lasse Jensen ikke prale af. Efter en runde i +2 ender han som nummer 100 og er altså ikke med i weekenden.
Henrik Stenson, der førte efter første runde, startede anden runde med en birdie, men fik aldrig rigtig gang i runden, og måtte nøjes med en 71’er, hvilket giver ham en andel i sjettepladsen på -9. Dustin Johnson og Rickie Fowler, der flirtede med cutgrænsen efter en første runde i par var begge rundt i -4 og deler nu 38. pladsen med blandt andre Matteo Manassero.
Viasat Golf og Viaplay sender direkte fra weekendens finalerunder, og sendetiderne herfor kan ses på vores TV-side.
Abu Dhabi HSBC Championship, leaderboard



















